O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 136

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

které bylo spojeno s předáváním pamětních medailí města. Již samotné zahájení ZL a SP '85 v 17 hodin před MKD v Novém Městě na Moravě mělo u všech účastníků ohlas. Zájem novoměstských občanů předčil očekávání a tak slavnostní atmosféra byla dokonalá. Vlastní závod se zapsal do historie lyžařských závodů nejen perfektně připravenými tratěmi a vlastním areálem u hotelu SKI, ale především tím, že vynaložená práce přinesla dokonalý sportovní výsledek, časy dosažené v závodě SP žen, na pětikilometrové trati byly druhé nejrychlejší na světě a atmosféra v průběhu závodu byla neopakovatelná a zahraničními účastníky byla srovnávána jen s atmosférou závodů ve Finsku, Norsku nebo Švédsku. Vždyť odhad 18.000 diváků nebyl jistě přehnaný. Zlatá lyže a Světový pohár 1985 měly i další primát – první přímý přenos televize z Nového Města na Moravě a z Horácka. Zlatá lyže měla své vítěze: držitelem Zlaté lyže 1985 v běhu na 15 km se stal Jiří Švub – ČSSR; vítězem v kategorii juniorů v běhu na 15 km se stal M. Lischke – NDR. Světový pohár žen v běhu na 5 km: 1. Anneta Boe – Norsko; 2. Anfisa Romanova – SSSR; 3. Viera Klimková – ČSSR; 6. Běta Havrančíková – ČSSR; 11. Marcela Jebavá – ČSSR; 13. Dagmar Šubová – ČSSR (Nové Město). Závěr Světového poháru a MZ FIS Zlaté lyže byl opět v MKD v N. Městě na Moravě s pěkným programem, o který se postaraly cvičenky TJ vedené M. Benešovou. Vyhlášením vítězů, předáním cen, družným posezením s patrony zahraničních družstev kterými byly průmyslové podniky okresu Žďár n/Sáz. - tak skončila jedna s úspěšných kapitol novoměstského lyžařského sportu. I párkové závody dětí se tento rok konaly ve znamení SP za účasti 236 dětí.

Přebor ČSSR dorostu

Bezprostředně po závodech ZL a SP 1985 se v areálu hotelu Ski uskutečnil přebor ČSSR dorostu. Ve dnech 22. - 24. února bojovali mladí sportovci o tituly přeborníků republiky. Z novoměstských závodníků získala 1. místo štafeta dor. starších na 3 x 7 km v sestavě Staněk, Šlechta, Nečas. 2. místo získal Martin Nečas a to v kategorii dorostenců starších na 7 a na 10 km a 3. místo získala štafeta dor. starších v běhu na 3 x 10 km v sestavě Buchta, Brabec, Chroust.

Ocenění nejlepších sportovců okresu

Ve středu 16. ledna 1985 byli ve Žďáře n/S.vyhlášeni nejúspěšnější sportovci žďárského okresu za rok 1984. Z Nového Města na Moravě byli ohodnoceni lyžaři: Ivona Dvořáková, Martin Nečas, kolektiv děvčat SVS, trenéři Frant. Kuchař a Petr Honzl a reprezentantka v lyžování Dáša Švubová. K udělení odměny jim za okresní a městské stranické a státní orgány blahopřál člen KV a vedoucí tajemník OV KSČ s. Jindřich Matyáš.

Ve stopách Zlaté lyže

V sobotu 26. ledna 1985 uspořádala tělovýchovně branná komise ZV ROH, JSBVO k. p. Chirana ve spolupráci s LO TJ Nové Město na Mor. zdařilý 9. ročník turisticko-lyžařské akce ,,Ve stopách Zlaté lyže", kterého se zúčastnilo 4.176 lyžařů z celé naší republiky. Akce probíhala ve sportovním areálu hotelu Ski v Novém Městě na Moravě, kde byl průběžný start a cíl. Jednotlivé trasy vedly od hotelu Ski přes Bílou skálu, Rokytno, Vávrovu skálu, Studnice, Sykovec, Sklenné, Bednářovec a zpět k hotelu Ski. Každý turista si mohl zvolit libovolnou délku trasy podle své fyzické zdatnosti. Účast na jednotlivých tra-