O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 49

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Oslavany naše mužstvo zvítězilo, ve druhém hrálo s dosud vedoucím oddílem Slovanu Rosice nerozhodně 1:1. Oba zápasy se hrály na hřištích soupeřů. Dne 11. dubna bylo sehráno první utkání na domácí půdě se Spartakem Kuřim. Naši fotbalisté jsou na šestém místě tabulky a od vedoucího celku je dělí čtyři body.

Pochod Českomoravskou vysočinou

V rámci prvomájových oslav a na počest 31.výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou a 55. výročí založení KSČ uspořádala závodní odbočka Socialistického svazu mládeže a tělovýchovně branná komise závodní organizace ROH koncernového podniku Chirana v Novém Městě na Moravě již sedmý tradiční dálkový pochod Českomoravskou vysočinou. 44 )  Pochod je pořádán pod patronátem podnikového ředitele závodu s. Zoubka a předsedy městského výboru Národní fronty s. Böhma. Pochod byl veden po nové trase (Vlachovice, Sykovec, rozcestí Cikháj, Žákova hora, Devět skal, Malínská skála, Samotín, Kadov, kde narozcestí před Kadovem trasa 36 km pochodu odbočilo směrem na Podmedlovský mlýn, Medlov a končila u odborného učiliště Chirany. Trasa 55 km pochodu pokračovala z kadovského rozcestí přes Kadov na Odranec, Koníkov, Roženecké paseky, Zuberský rybník, Studnice, Paseckou skálu, Podmedlovský mlýn, Medlov a odborné učiliště Chirany. Trasa 15 km: odborné učiliště Chirana, Bílá skála, Vlachovice, Tři Studně, Medlov, odborné učiliště byla určena pro začátečníky a děti. Pro zkušené turisty připravena trasa 36 a 55 km, symbolizující 55 let od založení KSČ. Start byl slavnostně proveden 8. května v 9 hod. u odborného učiliště Chirany. Trasy byly převážně vedeny po polních cestách a lesních stezkách, procházely místy, kde před lety bojovali naši i sovětští partyzáni, a znamenaly radostné putování za zdravím a za krásami naší vlasti. Účastníci pochodu na 36 a 55 km obdrželi upomínkové medajle a účastníci ostatní diplomy, které navrhl s. Jiří Dvořák a provedl P. Kopáček. Deset nejstarších a deset nejmladších účastníků obdrželo upomínkové ceny. Posledního pochodu se zúčastnilo přes 1200 turistů, letošního přes 1600. Pochodu se pravidelně účastní zaměstnanci podniku Chirana ve Staré Turé, Piešťan, Brna, Modřan a Strašnic.                                                                                                                                              

Dne 15. května uspořádal Auto moto klub Svazarmu v Novém Městě na Mor. III. ročník orientační branné automobilové soutěže, které se mohli zúčastnit všichni majitelé dvoustopých motorových vozidel. Soutěž se jela k  55. výročí založení KSČ a záštitu nad ní převzal městský výbor KSČ a Národní fronty.
Dne 5. června procházel naším městem dálkový pochod Žďár nad Sázavou – Ostrov nad Oslavou – Nové Město na Moravě – Studnice – Žďár, zvaný Memoriál Miloše Maštery. 45) Byl organizován u příležitosti 80. výročí trvání organizované turistiky na Horácku a 25. výročí zahájení výroby ve Žďárských strojírnách a slévárnách. Pořadatelem byl Odbor turistiky TJ Sokol ve Žďáře nad Sáz. Z Nového Města byla vedena 24 km trasa pro dospělé a 14 km trasa pro mládež a pionýry.
V sobotu 28. srpna zahájil volejbalový oddíl TJ Sokol podzimní část soutěže ročníku 1976/1977. 46) Ženy měly za soupeře B družstvo brněnské Techniky, muži hráli s družstvem Techniky v Brně. Dne 4. září sehrálo družstvo mužů s družstvem Spojů Brno (dříve Juliánov Brno) první utkání II. národní 

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Nekvindová