O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 301

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

ve dnech 16. - 18. ledna 1981 se svou slavnou premiérou Světového poháru žen v běhu na 20 km. Tímto závodem žilo bez nadsázky celé město. Čtvrtý závod Světového poháru žen přilákal do našeho města 65 závodnic ze 13 zemí. Na startovní čáře před hotelem SKI stanula taková esa lyžařského světa, jako jsou olympijské vítězky Smetaninová, Amosovová a jejich mladší krajanka Chvorovová ze SSSR, Norky Murmälová, Boeová, Švédky Ollsonová, Lambergová, naše Jeriová, Paulů a novoměšťačka Dáša Švubová, Kanaďanka Firthová a další. Město i příjezdové cesty a hlavně lyžařský areál u hotelu SKI byly slavnostně vyzdobeny. Týden před závodem lákal pozornost občanů i návštěvníků města velký výklad spořitelny na Sekaninově náměstí, kde byly soustředěny všechny ceny pro vítěze závodů. Slavnostní zahájení se konalo před MKD večer 16. 1., kam přišly stovky vděčných diváků z města i okolí. Na čestné tribuně se objevili představitelé ÚV ČSTV v čele s předsedou s. Himlem, předsedkyní mezinárodní lyžařské federace (FIS) Švédkou Inge Lövdinovou, zástupci krajských, okresních i místních orgánů. Po nástupu závodníků a slavnostních projevech prohlásil předseda org. výboru Jan Sedlařík závody za zahájené. Následující den ráno vybíhají závodníci a závodnice na obtížnou, ale dokonale připravenou trať za neustálého sněžení, které je provázelo po celý závod. Počasí - pro běžkyně jistě nepříjemné - však nijak nesnížilo výbornou úroveň závodu. Také kulisa odpovídala významu této sportovní události. Podél celé desetikilometrové trati (běžely se dva okruhy) povzbuzovaly závodnice špalíry diváků. Sešlo se jich 12.000! Po dramatickém průběhu závodu byly večer ve velkém sále MKD za účasti televize vyhlášeny výsledky prvního dne závodu. V běhu žen-světovém poháru-na 20 km zvítězila Smetaninová 1:04:11,44  2. Chvorovová 1:04:44,22 (obě SSSR), 3. Myrmälová 1:04:55,21 (Norsko). Naše Květa Jeriová byla 4. časem 1:05:07,17, Blanka Paulů 15. a Dáša Švubová 17. V sobotním závodě mužů v běhu na 15 km vyhrál Fin Karvonen před novoměšťákem Fr. Šimonem a dalším finským lyžařem Mättou. Druhý den závodů v neděli se počasí umoudřilo a tak diváci, kteří se opět v hojném počtu sešli kol tratí viděli výborné výkony hlavně v hlavním závodě mužů na 30 km o Zlatou lyži. Šimon bojoval na ,,domácí" novoměstské trati o návrat do reprezentačního družstva. Dokázal, že patří stále mezi naše nejlepší běžce. Výrazně to potvrdil i v běhu na 30 km. Při neúčasti Fina Kervonena vyhrál s bezpečným náskokem. Tento závod se stal vůbec československou záležitostí-za Šimonem skončili Molec a Kohút. Zakončení závodu bylo provedeno před hotelem SKI. V průběhu závodu natočil Miloslav Dvořák barevný film opatřený zvukovou stopou, jehož premiéra se konala 15 dní po skončení závodů. Film měl veliký ohlas a trvale zachytil tuto historickou sportovní událost města. Celý průběh závodů, sportovní i společenská úroveň byly ze strany nadřízených orgánů hodnoceny velmi dobře.

Ve stopách Zlaté lyže
24. ledna 1981 pořádala tělovýchovně-branná komise n. p. Chirana Nové Město na Moravě již 5. ročník lyžařsko-turistické akce  ,,Ve stopách Zlaté lyže". Při tradičně bezchybné organizaci se v hezkém zimním ránu vydal na připravené trasy rekordní počet účastníků-3.757. Mládež se vydala na 5; 10 nebo i 15 km. Ti starší a zkušenější na trasy 20, 25 a 30 km. Start i cíl byl v prostoru hotelu SKI. Na trasách byly občerstvovací stanice se stálou zásobou horkého čaje. Účastnické průkazy byly i tento rok slosovatelné a jejich hodnota se pohybovala od zahraniční rekreace na stupínku nejvyšším, až