O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 108

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Zdravotnická tribuna
Dne 30. března uspořádal v Kulturním domě OÚNZ – oddělení zdravotní výchovy v Novém Městě společně s Jednotným klubem pracujících, Odbočkou ČČK a Čsl. svazu žen zdravotnickou tribunu Co víte o svém srdci. Zahájil ji ředitel OÚNZ zasloužilý lékař MUDr. Jurnečka. O prevenci onemocnění oběhového systému hovořil MUDr. Filipenský a o sportu a srdci primář MUDr.  Daněk Ck.

Dne 30. dubna zahájil volejbalový oddíl TJ Sokol druhou polovinu mistrovské soutěže II.národní ligy mužů. Domácí družstvo se střetlo s Technikou Brno.

Dne 27. dubna se konala v Kulturním domě beseda s lyžařskými reprezentanty ČSSR Dášou Palečkovou, Jiřím Švubem a Františkem Šimonem, uspořádaná TJ Sokol.

Pochod 50 km Vysočinou
Dne 7. května se konal už 8. ročník dálkového pochodu 50 km Vysočinou za účasti asi 1700 lidí, uspořádaný k. p. Chirana. Hromadný start byl u odborného učiliště Chirany, postupný start pro jednotlivé skupiny od 8 – 9,30hod. 61)

Oblastní odborářské hry
Dne 21. května se konaly oblastní odborářské hry. Na volejbalových kurtech se střetla nejlepší odborářská družstva okresů Brno-venkov, Jihlava a Žďár nad Sázavou. Náš okres reprezentovalo družstvo nemocnice v Novém Městě a ve II. kategorii družstvo geologického průzkumu. Jako předzápasy sehrána mistrovská utkání dorostenců a dorostenek.

Branné a sportovní odpoledne Svazarmu
Základní organizace Svazarmu v Novém Městě uspořádala 28. května v prostoru střelnice za pekárnou branné a sportovní odpoledne pro děti a mládež v rámci Mezinárodního dne dětí. Automotoklub Svazarmu uspořádal jízdu dětí na malých motocyklech, střelecký klub soutěž ve střelbě ze vzduchovky a zájmovou střelbu pro nejmenší děti do figurek. Vítězové získali věcné ceny a diplomy.

Finálový turnaj žákovských družstev ve volejbalu
Ve dnech 4. a 5. června se v našem městě utkala nejlepší žákovská družstva Jihomoravského kraje ve volejbalu ve finálovém turnaji o titul přeborníka kraje v sezoně 1976/1977. Turnaje se zúčastnilo osm družstev (Hrušovany, Kyjov, Znojmo, Bučovice, Nové Město a další.

Skokanské závody žactva.
Ve dnech 4. a 5. června pořádala Pionýrská organizace SSM společně s lyžařským oddílem TJ Sokol skokanské závody žactva za účasti nejlepších žákovských družstev ČSR.

Nový ročník volejbalových soutěží
Dne 3. září byl zahájen nový ročník volejbalových soutěží na domácí půdě. Dorostenky TJ Sokol se utkaly s Modetou Jihlava, muži s družstvem Hutních montáží Ostrava.
V sobotu 17. září se konal okresní turnaj v minivolejbalu žaček.

Sportovní dětský den
Dne 2. října uspořádal občanský výbor 2 ve spolupráci s TJ Sokol a Národní frontou na počest 60. výročí VŘSR sportovní dětský den. Závodilo se na koloběžkách, trojkolkách, v běhu v pytlích, skoku dalekém, hodu kriketovým míčkem a v běhu na 30, 50, 150 a 300 m. Účastníky byly děti od pěti do dvanácti let.
Pochod po stopách partyzánských bojů.
Dne 8. října se konal patnáctikilometrový turistický pochod po stopách partyzánského hnutí a bojů na trase Maršovice, Studnice, Kadov, Fryšava, Maršovice. Uspořádal jej celozávodní výbor SSM Uranového průmyslu se startem na stadionu v Novém Městě.

Otevření experimentálního chirurgického pracoviště
Dne 14. října se konalo slavnostní otevření experimentálního chirurgického pracoviště, vybudovaného svépomocí v akci Z v nemocnici v Novém Městě, v rámci oslav a na počest 60. výročí VŘSR. 62) Pořadatelem slavnostního aktu otevření byl Měst NV, ředitelství OÚNZ ve Žďáře nad Sáz. a chirurgické oddělení nemocnice.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lenka Huťková