O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 107

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

Slavnostní zahájení v Kulturním domě bylo 21. I. v 18 hodin. Výsledky: závod žen na 5 km: 1) Blanka Paulů 16-15,8; 2) Ronningerová (Norsko) 16:40,6; 3) Minelová (NDR) 16-54,4; 4) Heslerová (NDR) 16:58,6; 5) Passiárová 17:9,2; 6) Pospíšilová 17:11,1; 7) Palečková 17:21,6; 8) Dahlová (NDR) 17:23,7. Ženy 10 km: 1) Paulů 34:47,8; 2) Ronningová (Norsko) 35:57,3; 3) Dahlová 37-:35,2; 4) Hesslerová 37:47,0; 5) Passiárová 38:0,0; 6) Neinelová (NDR) 38:07,6; 7) Fronssetová (Norsko) 38:26,3; 8) Pospíšilová 38:50,5. Muži 15 km: 1) Deckert (NDR) 46:27,2; 2) Šimon 40:34,4; 3) Henych 46:33,8; 4) Beran 46:36,7; 5) Jarý 46:37,6; 6) Luszczek (Polsko) 46:46,5; 7) Landberger (Norsko)46:46,6; a 8) Žahourek 46:49,7. Muži 30 km: 1) Beran 1:40:0,8,7; 2) Henych 1:41:19,7; 3) Luszczek 1:41:29,7; 4) Deckert 1:41:44,4; 5) Böhm 1:42:03,5; 6) Gebala (Polsko) 1:42:43,7; 7) Buchar 1:43:04,8; 8) Vahtera (Finsko) 1:44:18,4. Start a cíl závodu byl ve sportovním areálu u hotelu SKI. Závodům přihlíželo asi 10.000 lidí většinou na běžkách. Konečné výsledky byly vyhlášeny 23. ledna ve 13,30 hod. Sportovní úroveň závodu byla dobrá, organizace jako obvykle bezvadná. Vinou chybějící konkurence v běhu na 30 km nestala se Zlatá lyže soutěží neoficiálního Světového poháru.

Ve stopách Zlaté lyže
Dne 30. ledna uspořádal Výbor svazu turistiky Krajského výboru ČSTV Brno a Okresní výbor ČSTV Žďár nad Sázavou ve spolupráci s cestovní kanceláří Sportturist a tělovýchovněbrannou komisí Závodního výboru ROH k. p. Chirana v Novém Městě lyžařskou akci Ve stopách Zlaté lyže 59) Vedla po tratích dřívějších ročníků Zlaté lyže v délce 5,10 a 25 km. Trasy: 5 km-SKI-Rokytno, SKI; 10 km-SKI-Rokytno-Medlov-Vlachovice-SKI; 25 km-SKI-Brožkův kopec-Zahradníkův kout-Zátoky-Rokytno-Tři Studně-Sklené-Lhotka-Bednářovec-SKI. Průběh natáčela televize. V cíli u hotelu SKI byli všichni účastníci odměněni stříbrným odznakem Lyžař ČSSR a pohoštěni horkým čajem. 325 účastníků získalo za splnění limitu odznak zlatý. Na startu bylo kolem 500 lidí všech věkových kategorií.

Párkové závody
Dne 30. ledna ve 13,30 se konaly slavné párkové závody v běhu na lyžích. Start byl u odborného učiliště Chirany.

Přebor ČSR dorostu a družstev
Ve dnech 5. a 6. února uspořádal Lyžařský oddíl TJ Sokol lyžařský přebor ČSR dorostu družstev, k němuž se přihlásilo 400 dorostenců a dorostenek.

Celostátní přebor učňů federálního ministerstva všeobecného strojírenství
Ve dnech 24. a 25. února byl uspořádán celostátní přebor učňů federálního ministerstva všeobecného strojírenství v klasických disciplínách lyžování. 60) Zúčastnilo se ho 150 závodníků z učňovských zařízení v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Uspořádáním bylo pověřeno odborné učiliště k. p. Chirana v Novém Městě. Start a cíl byl u hotelu SKI. Závodili mladší dorostenci v běhu na 5 km, mladší dorostenci v běhu na 3 km, starší dorostenci v běhu na 10 km a starší dorostenky v běhu na 5 km. Štafety: mladší dorostenci 3 krát 3, mladší dorostenky 3 x 2, starší dorostenci 3 krát 5 a starší dorostenky 3 krát tři. První tři vítězové z každé kategorie získali věcné ceny a diplomy.

Partyzánskými stopami Žďárských vrchů
Dne 26. února se konal IV. ročník turisticko-lyžařské akce Partyzánskými stopami Žďárských vrchů, uspořádaných Okresním výborem ČSTV za spoluúčasti OV SSM, komise pro mládež a tělovýchovu ONV, Okresního ústavu národního zdraví a výborem Svazu turistiky a lyžování Měst NV v Novém Městě. Tento ročník byl uspořádán pod záštitou Okresního výboru Svazu protifašistických bojovníků ve Žďáře nad Sáz. u příležitosti Vítězného února a pro rozvoj masové tělesné výchovy v široké veřejnosti žďárského okresu. Start byl z kteréhokoliv místa okresu, cílem v časovém rozmezí 9 až 15 hod. navštívit některé místo partyzánského odboje v kontrolních bodech Cikháj, Fryšava, Samotín a Koníkov.