O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 81a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Místní organizace Československého svazu chovatelů drobného zvířectva uspořádala ve dnech 20. a 21. července tradiční, již šestou výstavu králíků, holubů, drůbeže a kožešinových zvířat. Výstava byla otevřena v bývalé státní karanténní stanici, nyní v tržnici za nádražím a těšila se velikému zájmu četných návštěvníků z řad odborníků i laiků.
Tatáž organizace uspořádala ve dnech 15. až 17. listopadu v Jednotném klubu pracujících výstavu exotů a drobného zpěvného ptactva s možností nákupu různých ptáků a získání zkušeností od chovatelů.

Zpráva o povětrnostních poměrech, zpracovaná podle podrobných meteorologických záznamů člena letopisecké komise, s. Františka Brázdy. V lednu byly teploty značně kolísavé. V prvním týdnu se pohybovaly v rozmezí 0° až -13°, ve druhém týdnu se podstatně ochladilo a 10. leda poklesla teplota až na -21°. Jinak se v průměru držela kolem -12°. 15. ledna dochází k prudkému oteplení. Dne 14. ledna naměřeno ještě -17° (v 18 hodin) a druhý den už +3°. A tato teplota se s mírnými výkyvy (-4° až + 4°) udržela po celou druhou polovinu měsíce. Zamračených a oblačných dnů byla naprostá většina, vál slabý až čerstvý vítr. Občas byly sněhové přeháňky a metelice, sněhová pokrývka 15 až 20 cm. Oteplení ve druhé polovině měsíce způsobilo ovšem prudké tání, takže sníh zůstal ležet jen místy. Od 24. ledny začalo znova sněžit a koncem měsíce bylo zase sněhu asi 15 cm. V únoru až do poloviny měsíce se teplota udržovala kolem +2°, ve druhé polovině mírně klesla na -4; od 21. do 24. se oteplilo (až na +5°) a posledních pět dní bylo zase chladnějších (až -7°). Téměř celý měsíc bylo zamračeno a oblačno. Drobně sněžilo; sněhu bylo 5 až 15 cm, ke konci měsíce byla sněhová pokrývka nesouvislá. Vítr byl mírný a slabý. V první třetině měsíce března teplota byla v průměru kolem 0°; ráno bývaly mrazy (až -10°), přes den -4 až +2°. Mírně sněžilo, vál slabý vítr a bylo po celou dobu zamračeno.
Od 11. března do konce měsíce června nebyla záznamy prováděny, poněvadž s. Brázda byl na léčení v nemocnici.
Červencové teploty kolísaly. Na začátku měsíce bylo tepleji (až +29°), ve druhé polovině měsíce se teplota držela kolem 15°. Jasné dny převládaly v první půlce měsíce, zamračené a oblačné ve druhé polovině. Vál mírný vítr, několikrát slabě pršelo. Jediná mírná bouřka byla v noci 15. Teplota v srpnu odpovídala vcelku roční době. V první polovině měsíce dosahovala výše kolem 20° (až 24°), od 19. poněkud poklesla (kolem 15°) a ve čtyřech posledních dnech opět mírně stoupla na +20°. Zamračené dny

Rok: 
Přepsal/a: 
Marie Buřvalová