O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 56a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

vykazovaly teploty pod normálem; kolísaly mezi 7 až 18°. Kolem 10. června se pohybovaly kolem 10°, ranní kolem 5°. Teprve v posledním týdnu se teplota zvedla až na 24 až 26°. Dnů bylo víc oblačných a zamračených než jasných. Deště bylo málo, vál jen slabý vítr. 3. června byla silná bouře a další dvě byly 20 a 27. Červenec byl vcelku velmi teplý a průměrná teplota byla kolem 26°. Také slunečné a jasné dny byly v převaze. Deštivé přeháňky byly řídké (čtyřikrát v měsíci) právě tak jako bouřky, které byly jen nevýrazné. Srpnové teploty byly hodně střídavé. Z počátku měsíce dosahovaly výše až 29°, ve druhém týdnu kolísaly kolem 20°a na stejné výši zůstaly až do konce měsíce. V poslední třetině byly chladné noci (8°). Dny byly oblačné až zamračené, jasných bylo pořídku. V první polovině měsíce bylo dost dešťových přeháněk. Byly také dvě noční bouřky s vydatným deštěm. Teploty v první třetině měsíce září byly kolem 20°, ve druhé třetině kolem 15° a na stejné výši se udržely až do konce měsíce. Dny oblačné se střídaly se zamračenými, kterých bylo více. Dvakrát v noci bouřilo. Deště bylo málo; pršelo po dva dny a několikrát v noci, hlavně v první třetině měsíce. Až do 17. října se teplota držela na celkem stálé výši kolem 16°, v poslední třetině kolem 10° (v rozmezí 5° až 12° s jednou výjimkou 16°). Noci, v nichž teplota klesla až na 3°, byly studené a dvakrát (20. a 31.) klesla teplota až na -2° a -3°. Oblačné a jasné dny se střídaly se zamračenými, celkem pravidelně. Dvakrát bouřilo s deštěm. Jinak byl měsíc celkem suchý, poněvadž pouze čtyřikrát slabě pršelo. 18. října dopoledne přeháňka se sněhem. Listopad vykazoval teploty v rozmezí 3° až 9°. V první polovině měsíce byly vyšší (7 až 9), ve druhé nižší (kolem 3°) a od 25. klesly pod bod mrazu (26. až na -5°). Dny byly střídavě jasné a zamračené, vcelku rovnoměrně. Několikrát slabě pršelo, vítr byl mírný. Dne 28. v noci sněžilo a sněhová pokrývka dosáhla třícentimetrové síly. Prosinec byl studený. V prvním týdnu byly stálé teploty kolem 0°, ve druhém kolem -4°, ve třetím -2°. V posledním týdnu o vánočních svátcích se teplota zvedla na 6° a od 27. kolísala v rozmezí 0° až -3°. Od 4. prosince začaly sněhové přeháňky a od 6. dosáhla sněhová pokrývka síly 10 až 15 cm. Od 17. znovu začaly sněhové přeháňky a vrstva sněhů dosáhla dvaceticentimetrové síly. Sněžilo až 23. prosince, ale téhož dne vystřídal déšť sníh a vánoce byly skoro bez sněhu. 29. znova sněžilo, ale sněhová pokrývka byla pouze pěticentimetrová. Pouze tři dny byly v prosinci jasné, ostatní zamračené.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková