O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 51b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Přirozený přírůstek činí tedy 45 mužů a 35 žen, celkem 80 lidí. Přistěhováním přibylo 138 mužů a 165 žen, celkem 303 lidí. Odstěhovalo se 64 mužů a 73 žen, celkem 137. Přírustek přistěhováním činí 74 mužů a 92 žen, celkem 166 lidí. Celkový přírůstek přirozený a přistěhováním činí 119 mužů a 127 žen, celkem 246 lidí. Stav obyvatelstva Nového Města na Moravě s osadami Maršovice a Pohledec k 31. XII. 67 činí 3.109 mužů a 3.283 žen, celkem 6.392 lidí.
Úmrtí. Dne 31. prosince 1966 zemřel a 4. ledna 1967 byl na katolickém hřbitově pochován nadporučík četnictva v.v. Rudolf Buchtela a 10. ledna malíř a natěrač na odpočinku Drahoslav Kloss. Dne 7. ledna zemřela ve věku 99 let jedna z nejstarších občanek našeho města Františka Honková, pohřbená 11. ledna. Dne 3. února zemřel ve věku 59 let a 7. února byl na evangelickém hřbitově pochován zaměstnanec okresní stavební správy Jan Pochop. V domově důchodců na Mitrově zemřela počátkem března občanka našeho města Růžena Litochlebová, vdova po bývalém dlouholetém starostovi našeho města. Byla pohřbena na katolickém hřbitově. 17. března zemřel ve věku 69 let bývalý samostatný rolník, později člen jednotného zemědělského družstva a nakonec pracovník státního statku Karel Gregor, pohřbený 21. března.
V sobotu 18. března zemřel ve věku 65 let dlouholetý lyžařský representant naší republiky a novoměstský rodák dr. Otakar Německý, plukovník čsl. armády v. v. Odešel v něm sportovec, který společně s bratrem Josefem patřil k zakladatelům novoměstského závodního lyžařství. Začal po první světové válce a dosáhl vynikajících úspěchů v běhu na lyžích a v závodě sdruženém. Byl čtyřikrát mistrem naší republiky, dvojnásobným mistrem Polska a v r. 1929 mistrem Francie v Závodě sdruženém. V Chamonix v r. 1924 a ve Svatém Mořici v r. 1928 representoval naší republiku na Olympijských hrách. Zúčastnil se i lyžařských závodů Mezinárodní lyžařské federace v Janských Lázních (1925), v Cortině d´ Ampezzo (1927) a Hollmenkollen v Norsku (1930), kde vedl československou vojenskou hlídku, která obsadila třetí místo za Norskem a Švédskem. V naší armádě se věnoval také výchově a výcviku lyžařských závodníků. Byl to člověk moudrý a obětavý, závodník příkladně dodržující zásady čestného sportovního boje, vždy ochotný pomoci tam, kde toho bylo zapotřebí. Byl pohřben za veliké účasti osobních přátel, sportovců a obyvatelstva našeho města ve čtvrtek 23. března na novoměstském hřbitově u Kostelíčka.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková