O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 50a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

roce navštívila muzeum řada cizinců (asi 250) z Německé spolkové republiky, Německé demokratické republiky, Rakouska, Anglie, Francie, Holandska, Švédska, Sovětského svazu a Spojených států amerických. Pomoc a podpora městského národního výboru muzeu a pochopení pro jeho poslání jsou velmi dobré. Muzeum vydalo v tomto roce publikaci Horácké vyšívky s textem dr. Vlasty Svobodové, vědecké pracovnice Etnografického ústavu Československé akademie věd v Brně. Za prodej publikací se utržilo 4.003 Kčs.

Tělesná výchova a zdravotnictví.
Dne 15. ledna uspořádala základní organizace Svazarmu za spolupráci tělovýchovné jednoty Sokol na stadionu veřejný klasifikační a kontrolní závod v malorážném biathlonu. Začátek startu byl v devět hodin.
Ve dnech 21. a 22. ledna uspořádala tělovýchovná jednota Sokol tradiční lyžařské závody, a to XXX. Závod o zlatou lyži a XIX. Memoriál Josefa Německého. Závod o zlatou lyži byl celostátním kvalifikačním závodem dospělých v závodě sdruženém, celostátní soutěží lyžařských oddílů ve skoku na lyžích a závodě sdruženém, oblastním kvalifikačním závodem dospělých pro oblast Morava v běhu a v závodě sdruženém, oblastním kvalifikačním závodu staršího a mladšího dorostu pro oblast Morava v běhu o závodu sdruženém. V sobotu 21. I. v devět hodin byl start žen a juniorek v běhu na 5 kilometrů a mužů a juniorů na 15 km. Odpoledne ve 13,30 hod. start mladších dorostenek v běhu na 3 km, mladších dorostenců na 5 km, starších dorostenek na 5 km a starších dorostenců na 10 km. V neděli 22. I. byl v 9 hod. start žen a juniorek v běhu na 110 km a mužů v běhu na 30 km. Odpoledne ve 14 hodin proveden na můstku u škrobárny závod ve skoku na lyžích všech kategorií a současně závod sdružený.
Ve dnech 10. – 12. února uspořádala tělovýchovná jednota Sokol z pověření Ústřední sekce lyžování Československého svazu tělesné výchovy a Okresního výboru tohoto svazu pod záštitou Rady okresního národního výboru ve Žďáře nad Sáz., Městského výboru Komunistické strany Československa a Městského národního výboru v Novém Městě na Moravě Mistrovství Československé socialistické republiky v běhu na lyžích na 50 km – Hančův memoriál (44. ročník) a klasifikační závod dorostu u příležitosti 65. narozenin slavného novoměstského lyžařského závodníka dr. Otakara Německého. V pátek 10. února v 17 hod. byly položeny věnce na hroby vynikajících

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková