O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 27b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

U rakve se střídala čestná stráž občanů města. Závěrečný akt posledního rozloučení byl zahájen v 15 hodin kvartetem lesních rohů členů Státní filharmonie v Brně a Smetanovým sborem Západ, zazpívaným ženským sborem Pěveckého a hudebního odboru Smetana. Potom zhodnotil a ocenil životní dílo a význam V. Makovského předseda školské a kulturní komise městského národního výboru s. Rudolf Svačina a předseda Okresního národního výboru ve Žďáře s. Josef Voráč. Dvořákovým smíšeným sborem Napadly písně a kvartetem lesních rohů byl pietní akt, jehož se zúčastnilo veliké množství obyvatelstva z města i okolí společně s mnoha vynikajícími představiteli uměleckého a veřejného života a přáteli zesnulého z Brna a z Prahy, ukončena. Potom za hlaholu zvonů z kostela katolického a evangelického odebral se obrovský pohřební průvod na místní evangelický hřbitov, na němž byl zvěčnělý zesnulý po projevu evangelického seniora dr. V. Kejře a po přečtení úryvku z Halasovy prózy Já se tam vrátím uložen do rodinné hrobky. U příležitosti úmrtí V. Makovského byly u městského národního výboru vyloženy kondolenční archy.

Dne 29. ledna v noci v 1,13 hod. byly v některých novoměstských bytech pozorovány určitě jevy, souvisící se zemětřesením. Geofyzikální ústav Československé akademie věd vyzval obyvatelstvo republiky (i našeho města), aby o pozorovaných jevech oznámilo bližší údaje.

V rámci přátelské družby mezi naší základní devítiletou školou a střední všeobecně vzdělávací školou a německou střední školou v Drážďanech. Radebeulu v Německé demokratické republice přijeli dne 18. února na návštěvu našeho města žáci a učitelé této školy. Zůstali u nás do 25. února. Prohlédli si naše město, závody Chirana a Sport a navštívili naše kino. V dalších dnech zajeli do Brna, na Macochu a na Pernštejn a dále do Tokozu a Muzea knihy ve Žďáře nad Sázavou. V pátek 24. února se rozloučili se svými hostiteli, učiteli a žáky naší školy na pestrém zábavném večeru v aule SUVŠ a v sobotu 25. února se zase vrátili domů. Zájezd byl výměnný a v měsíci květnu odjeli na přátelskou návštěvu do Radebeulu zase žáci naší školy, kteří hostili u nás žáky německé. Německým učitelům a žákům se u nás velmi líbilo

                                                     

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková