O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 24a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

bylo viditelné jen asi patnáct minut, a to od 1015 do 1030; jinak byla obloha stále zakryta mraky.

Červen byl vcelku teplý. V prvních dvou třetinách měsíce dosahovala teplota až 25°, poslední třetina byla chladnější (kolem 15°). Zamračených dnů bylo víc než jasných. V posledním týdnu bylo hodně přeháněk a deště. 24. byly dvě bouře. Vál mírný vítr západního směru.

Červenec byl spíše chladnější, než by odpovídalo ročnímu období. Na začátku měsíce dosáhla teplota až 26°, od 6. VII. kolísala v rozmezí 10° - 22°. Občas byly dešťové přeháňky s nevýraznými bouřemi ve dnech 5., 11., 14., 19. a 20. Po většinu měsíce zamračeno a oblačno.

Také srpen byl spíše chladnější s teplotami v rozmezí od 11° do 21°. Bylo hodně oblačno se slabými dešťovými přeháňkami. V září se teplota celkem stabilně držela kolem 15° a opět bylo více dnů zamračených než jasných. Bylo mírně větrno, dvakrát slabě pršelo a 20. byl za svítání bílý mráz.

Říjen byl celkem teplý, hlavně jeho první třetina, kdy se teplota držela kolem 15° (bylo však i 20°). V poslední třetině teplota klesala od 10° až na – 4°(31. X.). Jasné dny se střídaly se zamračenými, vál slabý vítr a bylo jen několik málo přeháněk.

Listopad byl úměrně k roční době studený. V prvních třech dnech klesla teplota pod bod mrazu (-3°), od 4. do 9. se držela kole 8° a od 10. opět klesla pod bod mrazu (-4°) a tak to zůstalo až do konce měsíce. Od počátku měsíce drobně sněžilo a od 16. padal sníh téměř denně. Byly husté mlhy, zamračeno a bez větru.

Po celý prosinec se teplota držela kolem bodu mrazu v rozmezí +4° / -4° s výjimkou 23. XII., kdy klesla na -11°. Dešťové přeháňky se střídaly se sněžním. Sněhová pokrývka byla na začátku měsíce nesouvislá, v polovině měsíce byla asi deseticentimetrová vrstva sněhu. Po celý měsíc bylo zamračeno a slunečný svit nebyl zaznamenán.

Vypracování konceptu zápisu bylo ukončeno 5. června. Text konceptu

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková