O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 112b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Dne 29. července 1971 moje rodina i já navštívili jsme Nové Město na Moravě, kde nám ukázali jeho pamětihodnosti. Toto město je pro mne památné i proto, že v hrozné válečné době jsem zde prolil svoji krev. A jestli člověk prolil svoji krev v boji za svobodu v nějaké zemi – ta země přitahuje jej potom celý život, ať se nad ní prolilo kolik chce dešťů a roztálo kolik chce sněhu. My se stále vracíme do této země, objímáme šedé kameny tak jako kdysi jsme objímali své soudruhy partyzány, kteří už nikdy nevstanou z hrobu.
Ale nelze žít pouze vzpomínkami, i když jsou pro nás velmi drahé. Svými návštěvami máme povinnost upevňovat a rozšiřovat věčné a nerozborné přátelství mezi našimi národy.
Přejeme pracujícím města úspěchy ve splnění plánů, určených XIV. sjezdem slavné Komunistické strany Československa.

S komunistickým pozdravem
Vladimír Kadlec v.r.
bývalý náčelník štábu „Záře“
Marie Kadlecová v.r.
Saša Kadlec v.r.
Dva podpisy nečitelné.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková