O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 98a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

aby na náměstích a ulicích dala všechno do pořádku a připravila vkusnou výzdobu svých domů a jednotlivým organizacím připomněla aby ze svých vývěsních skříněk odstranily pozůstatky staré výzdoby a daly do nich novou,zaměřenou k přivítání sportovců a hostů.
    Průběh soutěže a slavností s ní souvisících 19. února v 7 hodin shromáždili se u nádraží účastníci soutěže, kteří v lampionovém průvodu srdečně pozdravovaném obyvatelstvem města prošli ulicemi před budovu sokolovny, kde bylo v 18 hodin provedeno slavnostní zahájení. Zúčastnil se ho předseda Svazarmu generál Hruška, armádní generál Ludvík Svoboda, populární závodník podplukovník Zátopek, zástupci okresního výboru KSČ, krajského výboru Svazarmu z Jihlavy a další hosté zahraniční i domácí. Velmi srdečně byli přivítáni a pozdraveni zástupci lyžařů z Polska a Německé demokratické republiky. Účastníci slavnostního zahájení byli přivítáni předsedou místního národního výboru s. J. Břečkou.  Potom následovaly pozdravné projevy delegátů a hostů a slavnost, které se zúčastnilo veliké množství městského obyvatelstva, zakončena velkolepým ohňostrojem
       Ve dnech 20. a 21. února bojovali účastníci celostátního mistrovského závodu o získání titulů přeborníků Sokolovského závodu branné zdatnosti a II. celostátní spartakiády. Start a cíl závodů byl u sokolovny a přihlíželo mu veliké množství obecenstva. Zakončení mistrovství bylo provedeno 21. února ve 13 hodin před sokolovnou.  Po vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích předvedli členové Svazarmu velmi početným divákům ukázky motoskieringu a velkou a se zájmem sledovanou atrakci, seskoky parašutistů. V rámci Sokolovského závodu uspořádal generál Svoboda a podplukovník Zátopek besedu s účastníky, obě besedy se těšily velkému zájmu účastníků. U příležitosti závodu uspořádáno v neděli 21. února v šestnáct  hodin v sokolovně veřejné slosování Sportky. Sokolovna ani nestačila pojmout všechny zájemce o výsledek a výhry. Z našich spoluobčanů nevyhrál bohužel nikdo.  Mimoto místní poštovní úřad otevřel ve dnech 19. až 22. února příležitostnou přepážku, která orážela známky k účelům památkovým a filatelistickým razítkem s legendou: Nové Město na Moravě – Mistrovství ČSR v SZBZ 1960.

Rok: 
Přepsal/a: 
Jaroslava Kratochvílová