O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 6b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Dlouho trvající nepříznivé počasí ohrozilo koncem června a začátkem července sklizeň sena. Časté deště způsobily, že posečené seno zůstalo na lukách příliš dlouho a zemědělcům i družstvům dalo mnoho práce, aby je dostali v pořádku do stodol. Ani sklizeň obilovin se neobešla letošního roku bez ztrát, způsobených nepřízní počasí. Teprve týden mezi 15. a 22. srpnem přinesl nádherné, slunné počasí, nestačil však vynahradit ztráty červencových dní. A tak teprve v tomto týdnu mohla být sklizeň dokončena.
20. srpna 1954 dohasla svíce plodného života krásného člověka, ředitele zdejší národní dívčí školy, Rudolfa Klevety. Jeho život charakterizoval před léta básník Jan Svítil-Karník těmito verši:
Dvě zahrady v svém srdci nosí,
dbá o slunko i hojnost rosy,
by v obou rozvíjel se duch i květ.
Dal škole dlouhou let svých řádku
a zbylo ještě pro zahrádku
i s dělnicemi, které snáší med.
Zesnulý působil na zdejší škole skoro 40 let. Jeho žáci a žákyně v něm vzpomínají člověka více než učitele, člověka, který jim dával celé své srdce a jemuž nejkrásnější odměnou byla radost z úspěchu svěřených dětí. Pohřeb zesnulého se konal v neděli dne 22. srpna za ohromné účasti všech, kdož jej měli rádi, na hřbitově „Na Kostelíčku“, kde bude odpočívat svůj věčný sen pod lipami, které měl tak rád, naslouchaje bzukotu včeliček, které byly jeho největší životní radostí.
Dne 1. Září, při zahájení Nového školního roku, bylo provedeno rozdělení jedenáctileté střední školy na školu jedenáctiletou a osmiletou. Dosavadní organizace školství v našem městě byla pro velký počet tříd (celkem 31) a pro stále vzrůstající počet administrativních
 

Rok: