O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 231b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Dubnové teploty odpovídaly ročnímu průměru v tomto měsíci a 4.IV. dosáhly maxima 14°; v průměru se pohybovaly kolem 7°. Slunné dny byly pouze na začátku měsíce, jinak bylo většinou zamračeno a oblačno. Sníh se udržel pouze v lese;jinak byl kraj už bez sněhu. Ve druhé polovině měsíce byly dešťové přeháňky a několikrát i vydatný déšť.
V květnu bylo celkem teplo, jen ranní teploty byly v prvním týdnu poněkud nižší. Nejvyšší teplota 20°, průměrná kolem 15°, hlavně ve druhé polovině měsíce. Slunných dnů bylo velmi málo a v noci na 4.V. byl ještě mráz -4°. Občas, hlavně v noci, dešťové přeháňky a mírný vítr severozápadního směru. 19.V. ve 12 hodin krátká bouře s deštěm.
Červen byl celkem teplý s průměrnou teplotou v první polovině kolem 15°, ve druhé kolem 20°. Koncem měsíce se ještě více oteplila a teplota dosáhla maxima 25°. V první polovině měsíce zamračeno a oblačno, ve druhé jasno; dešťových přeháňek hodně. Pršelo skoro každý den a 8.VI. byla silná bouřka.
Červencové teploty jen v několika dnech dosáhly vyjímečně 26°; v průměru se pohybovaly kolem 20°, v poslední třetině měsíce kolem 15°. Většinou bylo zamračeno a oblačno, jasných dnů málo. Mírný vítr většinou západních směrů. Několik slabších bouří a dešťů.
Srpen byl většinou teplý s průměrnou teplotou kolem 20°; ve druhé a třetí třetině měsíce byla teplota spíše nižší. Přibylo jasných dnů. Několikrát déšť. Bouře zaznamenána nebyla.
Průměrná teplota v září byla kolem 15°. Bylo oblačno s větrem západních směrů; občas mírný déšť, dvakrát (12. a 28.) krátké, nevýrazné bouře.
V první třetině října bylo jasno a klidno, ve druhé se střídaly dny jasné se zamračenými. Teplota odpovídala ročnímu období v rozmezí 7° - 13°. Dne 11.X. v 6 hodin ráno slabý mírný mrazík, který se opakoval po několik dnů.
V listopadu teplota klesala a od 12.XI. se začaly objevovat silnější mrazy. 15.XI. naměřena teplota -8° a tato se pak s mírným střídáním udržela až do konce měsíce. Většinou bylo zamračeno a 12. listopadu padal první sníh. V dalších dnech mírně sněžilo a ke konci měsíce byla sněhová pokrývka silná asi 5cm.

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Blanka Klempířová