O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 20b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Horácké divadlo sehrálo v kulturním domě v pátek dne 27. dubna 1956 slavnou hru Josefa Kajetána Tyla „Paličova dcera“.
Oslav 1. máje se i letos, stejně jako každým rokem, zúčastnilo v našem městě několik tisíc občanů z Nového města a z širokého okolí, kteří přišli v průvodu vyzdobeným a jásajícím městem na náměstí, kde byl slavnostní projev. I letošnímu prvnímu máji přálo počasí, je však třeba odstranit menší organizační závady při slavnosti. Večer se konala v kulturním domě tradiční májová veselice.
Stejně manifestační byly i oslavy státní svátku dne vítězství, oslavené slavnostním shromážděním u tribuny na náměstí, kde přenesl projev Miloš Kreps. Tichá vzpomínka na hřbitově na hrdinné bojovníky slavné Rudé armády, kteří osvobodili naše město v květnu 1945 z područí německého fašismu, měla pietní ráz. Na slavnosti promluvil s. Miroslav Hošpes, učitel jedenáctileté střední školy.
Jarní zemědělské práce byly v tomto roce hodně zdrženy dlouhotrvající zimou, takže sníh ležel na polích místy ještě v druhé polovině měsíce dubna. Tak se mohlo s vlastními pracemi na polích a s úklidem her začít teprve začátkem měsíce května. Tím byly zmeškány agrotechnické lhůty o šest dní a mnohde ještě více.
V pátek dne 18. května ve 20 hod. večer se konala v kreslírně osmileté střední školy beseda se spisovatelem Václavem Kaplickým, členem Ústředního výboru Svazu československých spisovatelů. Na pořadu besedy byla četba z autorovy nové knihy Rekruti, která se bude zabývat historií selských bouří na novoměstském a žďárském panství pod vedením Jana Makovského v létech 1796 – 1797. Kniha má vyjít v nejbližší době. Na besedě se sešlo na padesát posluchačů, kteří však byli s jejím průběhem velmi spokojeni.
Hudební škola v Novém městě na Moravě uspořádala v rámci letošního Mozartova roku koncert, na němž vystoupil jako sólista houslový virtuos Florián Šmíd.

Rok: