O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 201b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Oteplilo až do výše +11°. I v tomto měsíci bylo převážně zamračeno, oblačno, s mírným až slabým větrem a mlhou. Sníh se vytrácel a od 23. března byl náš kraj úplně bez sněhu.
Duben. Podstatně se oteplilo. Teplota už nepoklesla pod bod mrazu a vystoupila až na + 19°; po větší část měsíce se pohybovala kolem +10°. Přibylo sice dnů jasných, ale přesto dvě třetiny dnů v měsíci byly zamračené a mlhavé se slabým a mírným větrem. Dne 8. dubna byly přes den sněhové přeháňky a 12. dubna po osmnácté hodině byla v tomto roce první kratší nevýrazná bouřka. Ke konci měsíce byly k ránu slabší mrazíky.
Květen. Byl celkem hodně teplý. Například odpolední teploty ve 14 hod. se pohybovaly v rozmezí od +12 - + 25°; většinou kolem +18°. V první polovině měsíce bylo více dnů zamračených a oblačných než jasných, ve druhé polovině měsíce tomu bylo naopak. Vítr mírný až čerstvý. V první třetině měsíce dešťové přeháňky, spíše slabší než silnější. 29. května po šestnácté hodině mírná bouře s velmi vydatným deštěm, která trvala půl druhé hodiny. Také 31. května mezi šestnáctou a osmnáctou hodinou nevýrazná bouře s nepatrným deštěm.
Červen. Měl celkem stálou teplotu, pohybující se v rozmezí od 20 do 25°. Jasné dny se střídaly s oblačnými a zamračenými, které měly převahu. Větry mírné a slabé. Bouře byly ve dnech 2., 3., 6. (tato byla intenzivní a s vydatným deštěm), 22., 26. (začala po osmnácté hodině, trvala dvě hodiny, byla velmi intenzivní, vydatně pršelo a místy padaly kroupy, které odplavily ornici a uválením obilí napáchaly na polích značné škody) a 27. (nevýrazná s malým deštěm). Ve dnech 2., 8., 20., 22. a 29. dešťové přeháňky.
Červenec. Teplota odpovídala vcelku tomuto ročnímu období. V prvním týdnu se pohybovala kolem 18°, po ostatní část měsíce kolísala v rozmezí od 18 – 29°. Dny jasné se téměř s pravidelností střídaly s oblačnými a zamračenými. Vítr mírný až čerstvý, dešťové přeháňky ve dnech 2., 6., 10., 15., a 29. Bouře pouze okrajové (9. XII.) a nevýrazné (28. XII.). Byl tedy červenec celkem suchý.
Srpen. Teplota neodpovídala ročnímu období. Odpolední ve 14 hodin kolísala mezi 11 – 20°, pouze 7., 27. a 29. vystoupila nad 25°s maximem 27°. Bylo oblačno a zataženo s mírným až čerstvým větrem a dešťovými přeháňkami ve dnech 2., 3., 9., 10., 11., 16. a 19. (vydatný déšť) a 30. a pouze se dvěma bouřkami, jednou dne 18. s mírným deštěm a druhou 29. s deštěm vydatným.
Září. Teplota ve dnech 4. a 5. 21°, po ostatní dny celkem stálá 14 – 16°. Jasné dny se střídaly s oblačnými, zamračenými a klidnými a mírným až čerstvým větrem. Dešťových přeháněk bylo málo. Dne 12. září po šestnácté hodině bouře s vydatným deštěm. Od 14. září za svítání mrazíky.

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Monika Chudobová