O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 179b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

do vodních zdrojů jako nádrží k protipožárním účelům a zajištění cisternového vozu pro místní jednotu požární ochrany, výzva výstavbě Jáchymovských dolů, aby pokud možno v nejkratší době uvolnila prostory a objekty bývalých uhelných skladů pro zřízení prodejny stavebnin a doplnění a zaktivizování komise cestovního ruchu.

Ke dni 1. dubna byly provedeny změny některých maloobchodních cen v důsledku úpravy cen velkoobchodních. zvýšily se ceny rozmanitých drobných výrobků ze dřeva, skla, porcelánu, kovu, textilu, dále ceny mýdlového prášku, mazlavého mýdla, cihel a dalších. Tak například cena prášku Mydlík v 250 g balení se zvýšila ze 60 hal. na 80, kombinovaných kleští z 5 na 8 Kčs, ceny cihel v průměru o dvacet procent. U stavebnin se současně stanovily nižší ceny pro odběratele, kteří si sami zajistí odvoz. Snížily nebo zvýšily se podle výše výrobních nákladů a sjednotily se ceny náhradních dílů a součástek, které se dosud rozdílně účtovaly v opravnách a přímém prodeji, například k rozhlasovým a televizním přístrojům, elektrickým spotřebičům, jízdním kolům a podobně. V souladu se zásadami pružné cenové politiky se zároveň (snížily) zvýšily ceny zboží, u kterého výroba a dovoz nestačí uspokojovat poptávku. Nižší jsou také ceny některých výrobků, dříve zavedených na trh jako technické a módní novinky. Tak například ceny elektrických vysavačů sníženy v průměru o 15 procent, žehliček o dvanáct, benzinových a petrolejových vařičů o dvacet, technického a čistého benzinu o třicetpět procent, motokola Pionýr z 2500 na 2100 Kčs, televizorů Volha z 3500 na 3200, Signál z 3800 na 3500, mopedů o třiatřicet procent, svetrů a puloverů z kašmilonu o dvacet, u některých druhů svrchních oděvů, tkanin a kusového zboží o dvacet procent. O dvacet procent zvýšeny ceny nepromokavých silonových plášťů a o sedmdesátpět procent ceny skládacích deštníků. Zároveň od 1. dubna vstoupila v platnost nová tvorba cen ve veřejném stravování a ubytování a zavedena procentní přirážka.
Počátkem dubna se obrátila Okresní vodohospodářská služba ve Žďáře nad Sázavou na všechny občany našeho města s výzvou, aby maximálně šetřili s vodou, poněvadž provizorní provoz úpravy vody u Pohledce byl zastaven. Voda totiž v období tání neodpovídala ani vodě užitkové a provizorní technologie úpravny nevyhovovala dnešním požadavkům. Slíbila také, že na dokončení definitivního technologického zařízení se bude urychleně pracovat.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková