O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 178a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

S platností od 10. února 1964 byla provedena úprava cen některých druhů potravinářského zboží. V zájmu spravedlivějšího odstupňování cen nejkvalitnějších a nejvíce žádaných druhů výsekového masa se zvýšily ceny těchto druhů masa: telecí kýta z 32 na 35 Kčs, roštěná bez kosti z 26 na 30, svíčková hovězí z 27 na 35, hovězí játra na 17, telecí na 35 a vepřová na 27, vesměs za jeden kilogram. Šunkový salám zvýšen na 40, turistický na 60, lovecký a čabajská klobása na 70, uherský salám na 120 a krájená šunka na 70 Kčs za kg. Zvýšila se cena rybího filé na 14 Kčs za kg a ceny dalších druhů ryb se zvýšily v průměru o jednu až tři Kčs za kilogram. Zvýšily se také ceny některých nedostatkových rybích konzerv a specialit, a to kaviáru, krabů, lososů a tresčích jater. Naproti tomu se snížila maloobchodní cena vajec o dvacet haléřů za kus. Toto snížení bylo umožněno úspěšným plněním a překračováním nákupu vajec, při čemž výkupní ceny od zemědělských závodů zůstali beze změny. Úprava cen se týkala také nejkvalitnějších druhů dovážených sýrů. Vzhledem k dobré úrodě zeleniny v loňském roce sníženy některé ceny sterilizované a nakládané zeleniny o 15 až 45%.

Dne 11. února upozornil místní národní výbor obyvatelstvo města na vyložení návrhu směrného územního plánu města k nahlédnutí. Připomínky měly být podány do konce měsíce února.
Dne 26. března byly v aule střední všeobecně vzdělávací školy slavnostně odevzdány občanské průkazy žákům devátých tříd obou našich základních devítiletých škol. Průkazy odevzdal předseda místního národního výboru s. J. Konvalinka. V kulturním programu zazpíval pěvecký soubor žáků základní devítileté školy při SVVŠ a žákyně Věra Večeřová recitovala vhodnou báseň. Podrobné poučení o významu a užívání občanských průkazů podal důstojník Sboru národní bezpečnosti.
V neděli 8. března ve 14 hodin odpoledne oslaven v sokolovně Mezinárodní den žen krátkým proslovem o významu tohoto dne a kulturní besídkou, kterou připravily a provedly děti zdejší mateřské školy.
Dne 17. března se konala v Závodním klubu výroční schůze místního odboru Spolku přátel žehu. Na schůzi referoval zástupce spolkového ústředí, podány zprávy o činnosti za uplynulý rok, diskutováno o zřícení urnového háje a smuteční obřadní síně a zvolen nový výbor.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková