O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 173b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

byl zcela normální.
       V první polovině měsíce ledna se pohybovala teplota kolem minus pěti stupňů. Od 11. ledna začala klesat a 18. ledna dosáhla maxima minus dvaceti stupňů. V poslední třetině měsíce mrazy polevily a teplota se pohybovala kolem minus deseti stupňů. Sluneční svit byl zaznamenán pouze v poslední třetině měsíce; jinak bylo většinou zamračeno, mlhavo, klidno s mírným a čerstvým větrem. Občas byly slabé sněhové přeháňky a sněhová pokrývka byla asi dvaceticentimetrová.
        Únor nevykazoval proti lednu podstatnějších změn v povětrnostní situaci. V březnu kolísala teplota mezi minimem minus třináct a maximem plus devět stupňů. Oblačné dny se střídaly s jasnými, při čemž oblačných, zamračených a mlhavých bylo víc. Vál mírný vítr severozápadního směru. Sněhová pokrývka byla slabá a nastalo pozvolné tání s občasnými sněhovými přeháňkami. Koncem měsíce zůstal sníh ležet už jenom na stinných místech.
       Dubnové teploty odpovídaly v průměru tomuto ročnímu období. Na počátku měsíce klesla ráno teplota ještě pod bod mrazu (až na minus čtyři stupně), ale přes den dosahovala výše až plus dvanáct a v poslední třetině měsíce až jedenadvacet stupňů. Vál slabý až čerstvý vítr a po většinu dní v měsíci bylo zamračeno a oblačno. Jasné dny byly pouze tři. Dne 11. dubna byla také první nevýrazná bouře a 28. dubna byl za svítání bílý mráz.
       Květnové teploty se pohybovaly mezi minimem dva stupně a maximem dvaadvacet stupňů; po větší část měsíce se teplota držela kolem patnácti stupňů. Také v tomto měsíci bylo víc dnů zamračených a oblačných než jasných. Jako zvláštnost tohoto měsíce nutno zaznamenat slabý raní mráz ještě 22. května. Ve dnech 9.,11.,14.(tohoto dne s vydatným deštěm a kroupami),16.,24.a 25. byly bouře. Dešťů bylo málo.
       Červen byl v celku hodně teplý(kolem dvaceti, maximum dvacetosm stupňů), spíše oblačný a zamračený než jasný, s několika málo mírnými dešťovými přeháňkami, hlavně nočními. Dne 3.a 4. června zaznamenán za svítání mráz.
       Červencové povětrnostní poměry byly obdobné červnovým. Teplota se pochopitelně zvýšila a v poslední třetině měsíce dosáhla až třiceti stupňů. Jasných dní bylo zase málo a střídaly se hlavně dny oblačné se zamračenými. Bouře zaznamenána pouze jedna (24.VII.). V srpnu bylo pouze několik málo dní jasných. Teplota se pohybovala kolem dvacetipěti

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Lenka Huťková