O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 172a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

V neděli 7. dubna uspořádal oddíl lyžování tělovýchovné jednoty Sokol besedu na rozloučenou se sněhem. Zhodnocena na ni činnost lyžařského oddílu, rozhodčí s.Kocán promluvil o novoměstských závodnících ve Švýcarsku a po promítnutí diapozitivů zahrála taneční skupina Twist 63 účastníkům besedy k tanci a k poslechu.
         Okresní ústředí zdravotnické osvěty uspořádalo ve dnech 23. až 30. května v Závodním klubu 9. květen výstavu léčivých bylin.
         V rámci mezinárodního dne dětí uspořádala střední všeobecně vzdělávací škola dne 31. května na svém hřišti veselé sportovní odpoledne s rozmanitými hrami a zábavami pro děti.
         V sobotu 15. června od osmi hodin ráno probíhalo na volejbalovém hřišti Sokola krajské kolo v odbíjené na úseku škol ministerstva strojírenství. Vedle družstva chlapců a děvčat odborného učiliště n.p.Chirana zůčastnila se turnaje družstva z Gottwaldova, Otrokovic, Prostějova, Blanska, Adamova a Jihlavy.
         V sobotu 22. a v neděli 23. června bylo uspořádáno na hřišti u sokolovny okresní kolo I.československých sportovních her okresu Žďár nad Sázavou v odbíjené. Pořad byl zahájen v sobotu ve čtrnáct hodin nástupem a turnajem dorostenců a dorostenek, v němž vítězná družstva získala titul přeborníků okresu a postup do krajského kola. Soutěž pokračovala v neděli turnajem mužů a žen. Turnaje se zůčastnila nejlepší družstva okresu, a to Sokol Nové Město na Mor., Spartak Žďár, Sokol Nové Veselí, Sokol Ostrov, Spartak Svratka, Sokol Bystřice nad Pernštejnem a další.
        Ve dnech 7. a 8. září uspořádal okresní výbor Československého svazu tělesné výchovy ve Žďáře nad Sáz.v našem městě kvalifikační turnaj v košíkové dorostenců o postup do krajského kola I. československých sportovních her. Turnaje se zůčastnili dorostenci z okresů Blansko, Brno město, Jihlava, Vyškov a Žďár nad Sáz. Sportovní úroveň turnaje byla vysoká a uspořádání bezvadné.
         Oddíl odbíjené tělovýchovné jednoty okol Nové Město na Mor.uspořádal v neděli 22. září mezinárodní utkání v odbíjené s předním družstvem Itálie UJSP Parma Unsini. Hosté přijeli posíleni několika hráči italského národního mužstva. Zápas však neměl valnou sportovní úroveň a naši volejbalisté nad hosty lehce zvítězili.

Rok: 
Přepsal/a: 
Lenka Huťková