O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 171b

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

Tělovýchova a sport.
          V neděli 6.ledna se konal náborový závod mládeže v běhu na lyžích. Start byl u internátu Chirany u pekáren a závodilo se ve třech kategoriích chlapců a děvčat od jednoho do dvou kilometrů. Odpoledne se konal trening ve skoku na lyžích na můstku Šibenici.
           Ve dnech 25. až 27. ledna se konal tradiční lyžařský závod O zlatou lyži Českomoravské vysočiny a současně XI.memoriál Josefa Německého. V závodu na 50 kmzvítězil Čilík z Báňské Bystřice, druhý byl Blažíček. Závod združený vyhrál M.Švaříček z Nového Města na Mor., závodící však za Duklu Liberec, druhý byl Honzl z Nového Města na Mor. a třetí Ország ze Starého Brna. Závod starších dorostenců na deset kilometrů vyhrál Štefl z Nového Města a juniorů Sadský. Sdružený závod dorostenců vyhrál Štefl, mladších dorostenců Miluška a skok prostý Švaříček.
         V neděli 3. února odpoledne ve 14 hodin svedli u sokolovny urputný lyžařský závod naši nejmladší lyžaři v tradičním závodu párkovém. První tři v každé kategorii diplomy, všichni startující po závodu čaj, párek a rohlík. Po závodu proveden rej masek. Závod pořádal Závodní klub 9.květen a lyžařský oddíl Sokola.
         V sobotu 9. a v neděli 10. února bylo naše město svědkem významné sportovní události. Krajský výbor Československého svazu tělesné výchovy pověřil lyžařský oddíl místní jednoty Sokol uspořádáním krajského kola Prvních Československých her v lyžování. Ty se budou konat  jednou za čtyři roky a budou jakousi spartakiádou zimních sportovních závodů jednotlivců na rozdíl od masových vystoupení při spartakiádách letních. Slavnostní zahájení bylo provedeno v sobotu v 10 hod.dopoledne před sokolovnou. Odpoledne ve 14 hodin odstartován závod v běhu na lyžích na pět, deset a patnáct kilometrů. V neděli 10. února odstartován v 10hodin závod štafet a odpoledne ve 14 hodin závod ve skoku prostém na můstku Šibenici. Závod obeslal každý okres Jihomoravského kraje dvaceti závodníky. Závodu přihlíželi významní tělovýchovní pracovníci krajského i ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy. Slavnostním vyhlášením vítězů byl závod v neděli v šestnáct hodin ukončen.
        Oddíl tělovýchovné jednoty Sokol zahájil letošní sezónu v sobotu 30. a v neděli 31. března prvním přátelským utkáním s družstvem krajského přeboru Lokomotivou Komárov. Utkání se hrálo v nové tělocvičně tělovýchovného střediska.