O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 150a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Měsíc leden byl většinou podmračný, sněhová vrstva byla poměrně tenká (3 – 5 cm), teplota kolísala od +3°C až k -9. Ke konci měsíce klesla teplota až na -11°. Jako nezvyklost v tomto měsíci nutno uvést dešťové přeháňky a vlivem vyšší teploty drobné mrholení.
Počátkem února poklesly teploty až na -13°. Od 4. února mrazy zmírnily a přišly sněhové přeháňky. Dne 5. února večer poprvé v roce zablesklo a zahřmělo. Sněhová pokrývka dosáhla síly asi 15 cm, na Vysočině byla to v tomto ročním období sněhová vrstva pochopitelně slabá. Místy se vlivem větrů tvořily závěje. Po celou noc ze 16. na 17. února vál silný bouřlivý vítr, který se ve vyšších polohách podobal orkánu.
V březnu se situace podstatně nezměnila. Souvislá sněhová pokrývka zůstávala stále stejně silná, teplota kolísala mezi +4° až -6°. Mlha a déšť rozrušovaly sněhovou pokrývku, takže počátkem dubna bylo už město bez sněhu. Teplota stoupala a v první třetině měsíce dosáhla až +10°. Ve druhé polovině měsíce se velmi oteplilo (až na +24°) a 26. dubna v 15 hod. odpoledne snesla se nad městem první jarní bouře s nevydatným deštěm. Koncem měsíce teplota velmi podstatně klesla a nastaly sněhové přeháňky, které se přenesly i do počátečních dnů květnových, kdy se v okolí města vytvořila slabá nesouvislá sněhová pokrývka. V polovině měsíce byly dešťové přeháňky a teplota kolísala mezi 10 až 21 stupni.
Začátek června byl poměrně chladný (3°) a 1 a 6. byly dokonce sněhové přeháňky. Teprve od 9. června se povětrnostní poměry zlepšily a podstatně se oteplilo (až na 27°). Občas byly přeháňky a nevýrazné bouřky. Takové počasí vydrželo až do konce měsíce.
Červenec byl většinou oblačný a zamračený s teplotami v rozmezí od 8 až do 31°s mírnými až čerstvými větry a s krátkými bouřkami ve dnech 6, 11, 15, 16 a 12.
Srpen byl vcelku klidný, občasný a teplý s teplotami kolem 25°. Září bylo střídavě jasné a občané, teploty v rozmezí 18 až 26°byly přiměřené. Dne 20. září se objevil za svítání první mráz. Poslední třetina měsíce byla poměrně hodně studená (6 až 10°) a teprve na konci měsíce se oteplilo. Říjen byl z největší části jasný a teplý (až 22°) s ojedinělými ranními mrazíky.
V listopadu bylo většinou zamračeno a poměrně chladno. První sněhová přeháňka byla 16. V poslední třetině měsíce poklesla teplota pod bod mrazu (-4°) a okolí města

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Benová Lucie