O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 148b

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:

hodin, vlastní soutěž se konala ve 14 hodin odpoledne. Start byl u sokolovny. Trať měřila 1400 m a byla vedena nedlážděnými ulicemi města. Úroveň soutěže byla velmi pěkná.
V rámci Mezinárodního dne dětí konala se 1. června za velmi studeného a deštivého počasí na hřišti u sokolovny napínavá dopravní soutěž pod názvem Hádanky na kole. Zúčastnily se jí tříčlenné kolektivy mladých cyklistů. Vítězné skupiny byly odměněny věcnými cenami. Soutěž pořádal Závodní klub 9. květen, ústřední zdravotnické osvěty a tělovýchovná jednota Sokol.
Dne 14. července odpoledne a 15. července dopoledne proběhl naším městem tříetapový Mírový závod mládeže, který se jel po celém okrese žďárském. V závodě startovali nejlepší jednotlivci a družstva z Prahy, Brna, Pardubic, Plzně, Děčína, Českých Budějovic, Ústí, Ostravy, Opavy a Žďáru. Závod uspořádal okresní výbor Československého svazu tělesné výchovy a Okresní odborová rada ve Žďáře nad Sáz.
V neděli 19. srpna uspořádal Svazarm na stadionu u sokolovny sportovní odpoledne. Ve 14. hod. je zahájili letečtí modeláři. Ve 14,30 byla odstartována jízda zručnosti pro jednostopá vozidla všech obsahů a odpoledne bylo ukončeno vystoupením kynologů. Soutěž zručnosti má za úkol vychovávat zkušené a obratné jezdce, kteří by svou kázní a postřehem pomáhali odstraňovat vysokou nehodovost na našich silnicích.
Ve dnech 25. a 26. srpna uspořádal volejbalový odbor Sokola turnaj o pohár Nového Města na Mor. za účasti vynikajících družstev Rudé hvězdy Brno, Rudé hvězdy Praha, Dukly Kolín, Spartaku Kohinoor a dalších.
Horolezecký oddíl Sokola uspořádal 12. prosince v Závodním klubu besedu o horolezectví. Na pořadu byla přednáška z historie horolezectví, promítnutí barevných diapozitivů ze srpnového zájezdu členů oddílu do Tater, amatérského filmu z průstupu členů oddílu jihozápadní stěnou štítu Volia veža a krátkých filmů Cesta k sluku, Severní stěnou na Kriváň, Na horolezecké túře, Horolezectví v Bulharsku a na Ledovcích Mont Blancu. Po programu byla beseda s prohlídkou horolezecké výzbroje.
Lyžařský oddíl tělovýchovné jednoty Sokol uspořádal 26. prosince přebor jednoty v běhu na lyžích. U chaty Mercedes startovaly všechny kategorie závodníků od juniorů až po dospělé muže a ženy.