O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 148a

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:

odpadl sice lampionový průvod, který se měl konat v sobotu 10. února na hřbitov ke hrobům novoměstských lyžařů, ale jinak po stránce sportovní i společenské se závod plně vydařil. Závod na 50 km byl odstartován v neděli 11. února v 8,30 hod. dopoledne a vyhrál jej závodník Blažíček, druhý byl Pešl. V rámci závodu se konaly další závody dorostu v běhu na 5 a 10 km a odpoledne závod ve skoku na lyžích na můstku na Šibenici. Odpoledne po skončení závodů byly vyhlášeny výsledky.
Dne 17. února se konala zimní olympiáda pionýrů a mládeže v běhu a skoku na lyžích.
Lyžařský oddíl tělovýchovné jednoty Sokol ukončil 8. dubna zimní lyžařskou sezónu závodem štafet na Medlově, uspořádaným v 9 hod. dopoledne na tajných tratích.
V souvislosti s Mezinárodním dnem zdraví dne 7. dubna vysílal městský rozhlas relaci s námětem hesla Boj proti slepotě a předcházení očním úrazům.
Oddíl odbíjené tělovýchovné jednoty Sokol zahájil 14. dubna letošní závodní období prvním mistrovským utkáním krajského přeboru, v němž se střetl s družstvem ZKZ Brno a Slavojem Židenice. První západ vyhrál v poměru 3:0 a druhý 3:2.
Dne 17. dubna pořádal Svazarm v zasedací síni místního národního výboru kurz pro řidiče Mopedů a Pionýrů.
Tělovýchovná komise při místním národním výboru uspořádala 27. dubna v sále sokolovny pro rodiče a mládež veřejnou schůzi, na níž bylo projednáno usnesení ústředního výboru KSČ o společném zajištění tělovýchovy pro mládež. Na pořadu bylo kulturně tělovýchovné pásmo, odevzdání cen přeborníkům republiky v lyžování a přednáška a film se sportovním námětem.
Dne 12. května uspořádal turistický odbor tělovýchovné jednoty Sokol přebor jednoty v orientačním závodu jednotlivců a hlídek. Tento závod je turistickou soutěží, při které se soutěží v orientaci v přírodě a v rychlosti. Všechny vlastnosti a znalosti vyžadované v této soutěží mají vysokou turistickou a brannou hodnotu a připravují k výchově uvědomělých budovatelů socialismu a statečných obránců vlasti a míru.
V neděli 27. května pořádala základní organizace Svazarmu v Novém Městě na Mor. terénní soutěž Mopedů a Pionýrů. Povinný trénink přihlášených závodníků byl dopoledne od 9 – 11