O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 147b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Ve dnech 20. a 21. ledna se konaly v našem městě tradiční lyžařské závody o Zlatou lyži Českomoravské vysočiny tentokrát za málo příznivých sněhových podmínek. Proto musel  být start a cíl závodu přeložen k odbornému učilišti Chirany u pekáren. V sobotu 20. ledna ve 14,30 odstartován běh mužů na 15 km. V neděli dopoledne pokračovaly závody dorostu, juniorů a žen v běhu na 3,5 a 10 km. Odpoledne ve 14 hod. byl závod ve skoku na můstku na Šibenici jako součást závodu sdruženého. K závodům bylo přihlášeno 120 závodníků. Pro velmi špatné sněhové podmínky odpadl 14. memoriál Josefa Německého v běhu na 50 km, který se měl jet v pondělí. Závody o Zlatou lyži byly současně přeborem Jihomoravského kraje v klasických lyžařských disciplinách.
Komise pro veřejný pořádek uspořádala 24. ledna v sále sokolovny přednášku pro řidiče motorových vozidel, na níž příslušníci Dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sáz. a okresní prokurátor seznámili přítomné s nejdůležitějšími dopravními předpisy jako přípravu na jarní sezónu v dopravě.
Místní skupina Čsl. Červeného kříže uspořádala 30. ledna v sále Závodního klubu přednášku MUDr. R. Rýdlové na téma Jíme zdravě a účelně? Přednáška byla doplněna filmy a konala se v rámci lidové lékařské akademie.
Tělovýchovná jednota Sokol – lyžařský oddíl uspořádala 3. února ve 13,30 hod. závod ve slalomu na Harusovci nad Košíkovým polem. 4. února se konal v devět hodin dopoledne závod ve skoku na lyžích na můstku na Šibenici a odpoledne ve 13,30 hod. tradiční párkové závody pro nejmenší děti.
Začátkem února zachvátila okres i město mocná vlna chřipkové epidemie. Proto z příkazu zdravotního odboru Okresního národního výboru ve Žďáře uzavřeny v době od 4. do 18. února školy, kostely a veřejné místnosti a nesměla se konat filmová a divadelní představení; zakázány také plesy a taneční zábavy.
Za dobrých sněhových podmínek konalo se ve dnech 10. a 11. února mistrovství Československé socialistické republiky v běhu na lyžích na 50 km – Hančův memoriál. Školní ulice a prostor před sokolovnou byly vkusně ozdobeny a město velmi srdečně přivítalo početné závodníky (Balucha, Gabriela, Pešla, Karla Dvořáka a další. Pro chřipkovou epidemii

Rok: 
Přepsal/a: 
Jana Kaštánková