O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 12b

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

a Dr Rudolf Štursa kromě celé řady oficiálních hostů a přátel Štursova díla. Na sobotní večerní slavnosti v sokolovně zhodnotil dílo Jana Štursy univerzitní profesor Dr Jaroslav Pečírka z Prahy, který zdůraznil zejména lidský profil umělců a realistické tendence v jeho světově velmi významném díle. Sobotní večer byl dále vyplněn koncertem Janáčkova kvartetu, které zahrálo skladby Mozartovy, Smetanovy, Dvořákovy a Janáčkovy. Celkový charakter večera byl velmi přítmí, skvěle doplněný prostor, ale půvabnou dekorací jeviště v sokolovně a naplněným hledištěm. V neděli dne 9. května se konala v sokolovně matinée, na němž byly projevy oficiálních hostí (hlavní projev přednesl Dr. Jiří Mašín z Národní galerie v Praze). Zde bylo provedeno melodramatické pásmo Jana Weniga „Od Písně hor k Raněnému“, které přednesli Vladimír Černý, Anna Sommerová a prof. Jaroslav Dvořák. Poté se všichni účastníci odebrali k budově Horáckého musea, kde byla slavnostně otevřena Štursova síň, provedená podle návrhu ing. Architekta Jiřího Štursy a profesora Jiřího Šebka. Tato síň, která zůstane trvalou součástí expozice Horáckého musea, byla vybudována z děl, zapůjčených trvale pražskou Národní galerií (zejména vyniká Raněný v nadživotní velikosti – v sádře -, dále Puberta, Matka, pomník selského vůdce Tomáše Pahorty a jiná díla). K vybudování Štursovy síně přispěla zajímavým listinným materiálem i rodina mistra. Už v první den výstavy navštívilo síň více než 500 hostů.
Oslavy „Dne vítězství“ proběhly dne 9. května v 17 hodin na náměstí, kde byl konán tábor lidu. Hlavní projev přednesl s. Miroslav Hošpes, žáci a žákyně středních škol předvedli ukázky nácviku na I. celostátní spartakiádu. Účastníci se poté odebrali k hrobům rudoarmějců na hřbitov „Na Kostelíčku“, kde byla slavnost pietně ukončena hymnami. Problémem pro budoucnost zůstává úprava hrobů rudoarmějců, kteří padli při osvobozování našeho města. Je třeba aby MNV spolu s některým výtvarníkem definitivně vyřešil jejich podobu.
 

Rok: