O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 11a

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Počasí v tomto roce bylo mrazivé a tuhá zima potrvala až do jara. Teplota nepoklesla v některých lednových a únorových týdnech pod 15°C Je zajímavé, že podle starých údajů byla taková zima naposledy před 90 a před 180 lety (zajímavá perioda). Sněhu bylo dostatek a lyžařské závody se konaly ve městě takřka každou neděli. Zdržely se tím hodně zemědělské práce.
V minulém roce byl ustaven v Novém Městě filatelistický klub, který uspořádal dne 9. ledna v místnostech nemocnice svou první výstavu. Předsedou klubu, který je součástí závodního klubu Okresního ústavu národního zdraví v Novém Městě na Moravě, je učitel Josef Petr, jednatelem učitel Jindřich Rozsypal, správcem kolování lékárník PhMr Jiří Halin.
Dne 20. ledna sehrálo Horácké divadlo před naplněným sálem sokolovny Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Hra měla u obecenstva živý úspěch.
Závody „O zlatou lyži Českomoravské vysočiny“ se konaly tentokráte před četnými cizími hosty ve dnech 21. – 24. ledna 1955. Počasí závodům přálo a je opravdu škoda, že výsledky závodů znovu potvrdily pomalý, ale tím jistější ústup novoměstských závodníků ze slávy, kterou dobyly našemu lyžařství dřívější závodnické generace. Z našich závodníků nese přísnější měřítko už jen Anna Fialová v bězích a Antonín Chroust ve skoku na lyžích. Doufejme, že nám naše mladá generace dočasné neúspěchy vynahradí!
Schůze plena místního národního výboru v Novém Městě na Moravě se zabývala dne 28. ledna 1955 organizačním zajištěním zimní kampaně ke zvýšení zemědělské výroby u soukromě hospodařících rolníků (referát přednesl s. Vladimír Černý, předseda zemědělské komise
 

Rok: