O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 96

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

trestem zastřelení každého, kdo bude při rabování přistižen.
Během dopoledne přicházely další oddíly Rudé armády, přibývalo také zajatců a na návrších kolem města začalo se objevovat stáda, která nemilosrdně spásala nač přišla.
Většina obyvatel města ani netušila, že během dopoledne došlo ke vzniku situace, která mohla vést k nepříjemné krisi v prvním dnu skutečné svobody. Po skupinách německých oddílů, které se vzdávaly celkem bez odporu, přiblížil se k nádraží oddíl pancéřů, který si chtěl vynutit průjezd městem, osvobození zajatců a cestu na západ k Američanům, kde se chtěl dát zajmout. Jednání velitelů, při němž velitel ruský klidně poukázal na situaci, podle níž je úsilí dostat se na západ zbytečné, protože ta, už sedí vojska maršála Koněva, a je proto zcela lhostejné, jestli se dají německé tanky zajmout Rusy v Novém Městě na Moravě, nebo o něco dál na západ, vedla k ultimativnímu rozhodnutí, že, nevzdají-li se tanky do třinácté hodiny, nastane střetný boj, k němuž se strany Rudé armády vykonány ihned přípravy budování kulometných hnízd a dělostřeleckých příprav, bojechtivost je přešla, pancéře opustili a uprchli. Město bylo tak uchráněno škod a zkázy, způsobené střeným bojem v ulicích i v nejbližším okolí města.

Zajímavá byla procházka městem v prvním dnu skutečného osvobození. Na budovách četné stopy bombardování z předešlého dne, především rozbitá okna, otlučená omítka a větší i menší otvory po střelách na ulicích nesmírné spousty zbraní a nejrůznějšího válečného materiálu, který se těšil velké pozornosti dětí

Rok: 
Tagy: