O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 82

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Zlomí německý branný odpor a kdy se současně zhroutí i dosavadní protektorátní řád. Od konce dubna bylo už přerušeno poštovní spojení s ostatními místy (tuším od 25. dubna byly přepážky uzavřeny a neúřadovalo se) a ustávala také doprava železniční. Nedostatek elektrického proudu (na síť byly zapojeny pouze rodiny s dětmi) zabraňoval poslechu rozhlasovým zpráv, takže informace o tom, co se děje u nás i v ostatním světě, byly naprosto zmatené. Za takové situace vstoupilo Nově Město na Moravě do svých revolučních dní.

5.V.
V poledních hodinách zachytili novoměstští posluchači rozhlasu volání a výzvu pražské rozhlasové stanice o pomoc v propuklém pražském povstání. Toto volání znamenalo ventil, který uvolnil napětí, v němž žilo město v posledních dnech. Bylo nám všem jasné, že nastaly poslední okamžiky velikého dramatu, v němž bojoval nacismus se všemi demokratickými státy a národy, a mezi nimi i s národem naším, o vítězství nebo o zničující pád.  Lidé se shlukovali na ulicích, nebo se vzájemně navštěvovali v bytech, kde rozmlouvali a debatovali, a pokud jim šel elektrický proud a fungovaly rozhlasové přijímače, sledovali dramatická sled událostí v Praze. Že přitom uvažovali a mluvili také o tom, co bude u nás, je pochopitelné. Za tohoto napjatého očekávání a debatování uběhlo sobotní odpoledne, večer i noc, poslední ještě jakž takž klidné (lze-li je ovšem vůbec tak nazvat) okamžiky před dalšími, které měly brzy potom následovat.

6.V.
Byla neděle. Před budovou městské školy stály kolem deváté hodiny dopolední autobusy, do nichž nastupovali členové německého Schutzkomanda v Novém Městě na Moravě i jiní němečtí

Rok: