O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 327

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Čtvrtý, rozhodující rok Gottwaldovy pětiletky byl slavnostně zahájen 2. ledna 1952. Všechna pracoviště, výklady a podniky byly slavnostně vyzdobeny, členové rady Místního národního výboru promluvili v nejdůležitějších průmyslových závodech o významu pětiletky jako hospodářském základu výstavby socialismu v naší vlasti.
Dne 5. ledna 1952 zemřel po dlouho trvající těžké chorobě primář porodně – gynekologického oddělení státní okresní nemocnice v Novém Městě na Moravě MUDr Karel Kroutil. Přesto, že v našem městě působil jen krátkou dobu, získal si pro svoje charakterově kladné vlastnosti a pro obětavou lékařskou práci značnou oblibu. Dovedl pomoci tam, kde bylo jeho pomoci třeba, nezištně, obětavě, celým srdcem oddán své odpovědné lékařské práci.
Tělesné pozůstatky zesnulého byly po smutečním obřadu, konaném dne 8. ledna 1952, na němž zhodnotil jeho lékařskou činnost univ. prof. dr. Havlásek, převezeny a uloženy v jeho rodném městě, Poličce.
Počátkem února napadlo tolik sněhu, že veškeré silniční spojení bylo přerušeno a vlaky dojížděly
 

Rok: 
Přepsal/a: 
8.C 1.ZŠ šk.rok 2011/2012