O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 245

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

velkolepým darem sta pevných metrů dříví nadačním velkostatkem na příkaz předsedy ZNV v Brně Fr. Píška.
       Dále rozestaveno šest domů; tři  na Korsice, tři za sokolovnou. V každém budou dva rodinné byty a svobodárna. Státní správa má pod střechou dům se čtyřmi byty pro zaměstnance ONV za Šmídovou cementárnou. Na Korsice staví jeden dům soukromník. Na vyhlídce provedena nadstavba. V rámci stavební obnovy(náhradou za stavby zničené při bombardování) stavějí čtyři stavebníci na ulici Žďárské a u nemocnice. Firma Kotovic staví rodinný domek v ulici Soškově. Jakub Švanda dostal povolení ke stavbě vulkanisačních dílen u Humpoleckého mlýna. Okresní Národní výbor pokračuje ve stavbě garáží u pohledecké silnice. Dva domy pro zaměstnance nemocnice jsou pod střechou. Provedena oprava budovy měšťanské školy, opraveny nebo přestavěny dva můstky, vydlážděna větší část náměstí, provedena další část městské kanalizace, instalováno chladící zařízení na jatkách a přemístěna kašna na Vratislavově náměstí a pomník presidenta Masaryka před obecní dům vedle fary.

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Lenka Huťková