O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 226

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

na staveništi Chirany, kde pracovalo 293 mladých mužů a žen; z toho bylo 130 žáků a žákyň gymnasia, 79 žákyň z odborné školy pro ženská povolání. Bylo deštivé a chladné počasí, ale přesto se pracovalo s chutí, i když bylo málo nářadí. Členové spolku Horák pracovali na úpravě obecní cesty na Korsiku. V neděli dopoledne se pokračovalo na staveništi Chirany, při čemž se prací zúčastnilo také dvásedmdesát novoměstských obchodníků a živnostníků.

28. X. Ve středu 27. října uspořádán v sokolovně slavnostní večer státního svátku 28.října s proslovem, čísly hudebními, zpěvními, recitačními a tanečními, v nichž účinkovali žáci reálného gymnasia, žákyně odborné školy pro ženská povolání a členové Sokola. 28.října v devět hodin dopoledne vztyčena na sokolském stadionu státní vlajka a po proslovu náčelníka jednoty odstartován „ manifestační běh 28.října“. O půl jedenácté konána v sále sokolovny vzpomínková slavnost s proslovem Fr.Tenčíka, sborovými zpěvy a státní hymnou.

30. X. Spolek akademiků Horák uspořádal v rámci Janáčkova roku taneční a zpěvní pásmo „ Janáček v tanci“. Tance provedl taneční kolektiv Elmarity Diviškové z Brna, hudební čísla klavírní virtuos Jan Erml a zpěvačka dr. Marie Juřenová, oba z Brna.

7. XI. Vzpomenuto výročí Velké říjnové revoluce. Dopoledne v půl jedenácté odešel průvod k pietní vzpomínce u hrobu padlých rudoarmějců na katolickém hřbitově. Večer uspořádán

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Nekvindová