O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 45

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

na 10 km vítězí v sobotu 2. února Anna Jeryová, Krkonošská župa v čase 54 min. V závodu mužů na 18 km téhož dne byl vítězem opět Josef Německý z Nového Města v čase 1:13:44. V neděli 3. února vrcholily závody jízdou žen na 6 km, slalomem a závodem ve skoku. V závodu na 6 km zvítězila M. Kunstmüllerová ze Sokola N. Město v čase 27:20; v slalomu byl vítězem Josef Erlebach ze Sokola Benecko v Krkonoších. Nejdelšího skoku docílil Jiří Beranovský, Sokol Královo Pole (27 metrů). Závod sdružený vyhrál rovněž Jiří Beranovský počtem 409,80 bodů.
Velké mrazy. Koncem ledna a v únoru dostavily se takové kruté mrazy, že jich není pamětníka. Teplota klesla až pod 30° Celsia. Pro velkou zimu byly školy na týden uzavřeny, poněvadž se mezi žactvem rozmohla epidemicky chřipka. Krutě dolehla zima také na zvěř. Koroptve i zajíci přicházeli až k lidským obydlím a dali se krmit. Na jaře bylo nalezeno mnoho zmrzlé zvěře, také i dorostlí srnci.
Vlak vyjel z kolejí. V úterý 2. dubna vyjel z kolejí nákladní vlak č. 4770 mezi zastávkou a stanicí Nové Město na Moravě.

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková