O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 39

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Karlem Žákem dar města: obraz akademického malíře Josefa Jambora, představující pohled s Harusovce na Českomoravskou vysočinu.
O půl třetí hodině odpoledne opustil p. president sokolovnu a vstoupiv do auta odjížděl ke Žďáru. Krátké byly chvíle, jež pan president u nás strávil, ale pro nás jsou nezapomenutelné. Budeme vždy na ně vzpomínat a pamatovat. Byl to náš slavný den.
Požár. V sobotu 4. srpna vypukl požár na půdě domu B. Částka a rozšířil se v mžiku i na sousední stavení truhláře Ad. Slonka. Obě budovy padly mu za oběť.
Dr. Aleš Linsbauer, profesor vysoké školy technické v Brně, zemřel 1. srpna v Davosu. Narodil se 29. ledna 1891 v Hodiškově, byl žákem zdejší reálky, již absolvoval r. 1908. Po studiích na vysoké škole technické v Praze působil jako inženýr chemie v cukrovaru v Domažlicích, Mělníku a Velkých Pavlovicích na Moravě, roku 1921 stal se profesorem vys. šk. technické v Brně. Byl přednostou Výzkumné stanice čs. průmyslu cukrovarnického, členem Masarykovy akademie práce, členem Zemědělské akademie, místopředsedou Moravského spolku cukrovarnického, členem Československé společnosti chemické
 

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková