O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 27

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

deska odhalena a PSMU zapělo Konvalinkův sbor na slova Jana Karníka. Potom poděkoval předseda komité všem, kdož se zasloužili o zbudování desky. Po projevech četných hostů a zástupců korporací přijal starosta R. Litochleb desku v ochranu obce. Nové Město hostilo v ten den četné vynikající osobnosti světa uměleckého a vědeckého, zejména tyto: prof. Dr. Zd. Wirth, sekční šéf MŠNO, prof. Španiel, prof. Arne Novák, prof. Dr. In. Arnošt Bláha, prof. Jarosl. Křička, spis. Petr Křička, prof. Dr. A. Matějček, sochaři Lauda, Pelikán, Vokálek, Dvořák, malíř Jan Šír, spisovatel Jakub Deml, člen N. divadla v Praze Leop. Dostálová atd. Slavnostní plakát navrhl K. Němec. Předsedou komité pro zbudování desky ředitel Ant. Málek, jednatelem Jos. Tulis, odb. uč., pokladníkem Jaroslav Novotný, profesor, ostatní členové: Karel Konvalinka, učitel, Alois Podloucký, profesor, Jos. Jelínek, učitel, Jos. Musil, učitel, Karel Kalláb, učitel.
Komité celkem přijalo 15.756,50 Kč.
   vydalo 14.948,56 Kč.
Přebytek     817,94 Kč,
který byl odevzdán Horáckému museu jako příspěvek na vybudování Štursovy síně.
Rektorem brněnské university Masarykovy na rok 1927–28 zvolen novoměstský rodák

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková