O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 21

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

V neděli 30. srpna za poledne shořela stodola měšťana Šíra na Žďárské ulici.
Dne 28. září slaven na Moravě ponejprv svatý Václav zasvěceným svátkem. Katolíci zdejší ozdobili v ten den domy prapory v barvách národních i státních, večer před svátkem osvětlena věž far. kostela a byla slavná pobožnost s církevním průvodem po náměstí.
Podzim roku tohoto byl špatný. Už celý říjen byl studený a deštivý. Krátce před vánoci padl sníh na umrzlou zem a přivábil o svátcích do města i na Harusovec veliké množství lyžařů. Město se jimi jen hemžilo. Ale už na den sv. Štěpána přišla náhlá obleva a lyžaři zklamáni odjížděli.

1926
V lednu mrzlo většinou naholo. Koncem měsíce padl sníh, ale denně za poledne bylo tání. Přes to pořádány u nás Mezinárodní lyžařské závody ve dnech 30., 31. ledna a 1. února. Sněhu však bylo málo a za poledního slunce valně rozbředlý. Po této stránce se závody nevydařily. Avšak účast byla veliká. Dostavil se ministr zdravotnictví Al. Tučný s několika referenty z téhož úřadu, přijela četná deputace polských lyžařů s hrabětem Zamoyskim v čele.
Jaro bylo pěkné, záhy se mohlo do pole. Zato léto většinou chladné a deštivé. Nicméně letních hostů na Harusovci i v městě hojnost.

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková