O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 20

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

automobily i autobusy, kočáry i zapletené vozy svážely hosty z dalekého okolí.
Večer téhož dne ohňostroj a hranice zapáleny na počest následujícího dne M. Jana Husi. Od nádraží šel tisícihlavý průvod lampionový na výstaviště, kde z hudebního pavilonu promluvil o významu Husovy památky profesor a redaktor Karel Juda z Prahy.
Dne 12. července konán na výstavě sjezd živnostenstva. V sokolovně promluvili poslanci Mlčoch a Anděl.
Dne 18. a 19. července byly dny zemědělců. A sice 18. července výstava dobytka a drůbeže, 19. července manifestační schůze a odpoledne průvod s alegorickými vozy. Ohromné účastenství. Tolik lidí ještě v našem městě nikdy se nesešlo jako v tuto zemědělskou neděli. Zúčastnil se ministr Malypetr, president zemské vlády Černý, poslanec Stuchlík, president zemského správního výboru Caha.
Dne 26. července sjezd hasičstva. Řečnil Ševčík.
Dne 2. srpna sjezd turistů, řečnil prof. Dr. Kropáček.
Dne 9. srpna sjezd lesníků. Před tím dne 7. srpna navštívil výstavu ministr obchodu ing. Lad. Novák a spisovatel Dr. Jiří St. Guth-Jarkovský.
Výstava se v každém směru vydařila, počasí bylo sice málo příznivé, návštěva však přes to velmi četná. Návštěvníci byli jak vzhledem města, tak uspořádáním výstavy spokojeni. Pro město i kraj vykonán čin veliký a významný. Výstava uzavřena dne 10. srpna. Velké pozornosti těšilo se také Horácké museum. 

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková