O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 17

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Dne 14. srpna navštívil naše město slavný rodák zdejší sochař Jan Štursa, t. č. rektor Umělecké Akademie. Přislíbil městu důstojný památník obětem světové války. Model bude jeho darem, práci povede jeho škola, pouze za materiál a dopravu zaplatíme 15.000 Kč.
V měsíci říjnu dokončena oprava a přístavba staré radnice, která městem věnována Horáckému museu.
Na podzim zahájeny přípravy pro Horáckou krajinskou výstavu v Novém Městě na Moravě. Jeden z původců této myšlenky a horlivý organisátor přípravných akcí, Filip Jaroš, zdejší rodák, absolvent vyšší průmyslové školy a majitel strojovny, zemřel dne 19. list., teprve 37 roků stár. Pracoval horlivě pro zájmy živnostenské.

1925
Zima roku tohoto byla mírná a lyžařům velmi nepřízniva. O vánocích 1924 sněhu vůbec nebylo. I když v lednu a únoru mrzlo a občas se chumelilo, větry zahnaly sníh do hlubších závětří a stráně byly holé. Více sněhu napadlo až v březnu, takže v jedinou březnovou neděli přijeli sem brněnští lyžaři.
Jimramovský autobus jezdil až do 4. ledna.
 

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková