O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 145

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

u katolického hřbitova ulice Monseová a ulice u pohledecké silnice ulice Luční.
Leandr Čech narodil se r. 1854 v Cetorazi v Čechách. Působil jako profesor reálky v Telči a jako první ředitel reálky v Novém Městě od r. 1894 do r. 1911. Jako mladý suplent telčské reálky vykonal záslužné dílo pro národ český založením Národní jednoty pro jihozápadní Moravu. Do Nového Města přišel na nižší reálku a jeho přičiněním byla vybudována na vyšší. Jako pedagog přispěl k vydání některých učebnic pro střední školy. Jako literární kritik a spisovatel psal kritické rozbory Hálkových dramat, studie o zásadách Palackého, rozbory děl Karoliny Světlé. Pro svoje vědecké zásluhy by jmenován členem České akademie.
Josef Šimek narodil se 27. února 1838 ve Smiřicích v Čechách. Po studiích v Hradci Králové a Praze obdržel vysvědčení způsobilosti pro hlavní školy a pro nižší reálky. Působil na školách v Lanškrouně, na průmyslové škole v Praze, ve Žďáře a od r. 1879 do r. 1902 v Novém Městě, kde byl říd. uč. obecné a prvním ředitelem měšťanské školy. Pro svoje vynikající učitelské a vychovatelské působení byl jmenován okresním školním dozorcem. Jeho zásluhou a přičiněním byl na náměstí Vratislavově vybudován park.
Jan Štursa narodil se r. 1880 v Novém Městě v domě č. 122. Přičiněním svého učitele a ředitele školy Josefa Šimka dostal se na sochařskou školu v Hořicích a později na Uměleckou akademii. Po léta šel v čele českých sochařů jako profesor Umělecké akademie. Z četných jeho děl zdobí Nové Město na Mor. pomník Palackého, Salvator mundi, Píseň hor, pomník T. G. Masarykův, Pohřeb v Karpatech. Zemřel 2/5 1925 v době své nejbohatší tvorby.
 

Rok: 
Přepsal/a: 
PhDr. Eva Jašková